Sadržaj se učitava...

VIJESTI > IZBORI 2012

08.10.2012. | PIŠE: Almir TERZIĆ

SDA prva u FBiH, SDS u RS-u

Prema nepotpunim, nepotvrđenim rezultatima lokalnih izbora koje je u prvim minutama ponedjeljka objavila Centralna izborna komisija BiH, najviše mjesta načelnika općina u Federaciji BiH dobila je Stranka demokratske akcije (SDA) – 34, a u Republici Srpskoj Srpska demokratska stranka (SDS), samostalno ili u koaliciji sa drugim strankama – 29.



Foto: Amer KAJMOVIĆ

Do sada vodeća stranka u RS-u Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) dobio je svega 14 mjesta načelnika, uključujući gradonačelnika Banje Luke, te dva u savezu sa drugim strankama, dok je Socijaldemokratskoj partiji BiH pripalo svega 11 mjesta načelnika.   

Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH dobila je 14 načelnika,  Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) 1990 četiri, a Demokratski narodni savez (DNS) – tri.  

Načelnici SDA trebali bi biti Semir Efendić (Novi Grad Sarajevo), Nedžad Koldžo (Novo Sarajevo), Husejin Smajlović, (Zenica), Emdžad Galijašević (Bihać), Senaid Memić (Ilidža), Edin Smajić (Vogošća), Agan Bunić (Bužim), Hajrudin Hadžidedić (Odžak), Mustafa Avdagić (Sanski Most), Kemal Bratić (Doboj–Istok), Suad Huskić (Tešanj), Mehmed Mustabašić (Maglaj), Dževad Mujkić (Lukavac), Tajib Muminović (Teočak), Edin Hozan (Jajce), Suad Omerašević (Zavidovići), Bego Birparić (Banovići), Huso Sušić (Donji Vakuf), Admir Hadžiemrić (Travnik), Nermin Mandra (Kakanj), Avdija Kovačević (Vareš), Džemal Memagić (Olovo), Sead Čaušević (Gornji Vakuf – Uskoplje), Refik Lendo (Novi Travnik), Advan Akeljić (Vitez), Asim Mekić (Busovača), Salkan Merdžanić (Fojnica), Amra Babić (Visoko), Akif Fazlić (Ilijaš), Salem Dedić (Jablanica), Emir Bubalo (Konjic), Hamdo Ejubović (Hadžići), Asim Zec (Pale FBiH) i Zijad Kunovac (Foča FBiH).

Kandidati SDS-a Siniša Gatarić (Prnjavor), Uroš Janković (Čelinac), Ozren Petković (Petrovo), Rado Savić (Lopare), Vasilije Perić (Ugljevik), Branko Babić (Ribnik), Milan Miličević (Teslić), Ljubo Petrović (Osmaci), Budimir Ninić (Šekovići), Dragoslav Todorović (Vlasenica), Nedeljko Mlađenović (Bratunac), Milovan Bjelica (Sokolac), Ljubivoje Šupić (Han-Pijesak), Bojo Gašanović (Istočni Stari Grad), Nenad Mišović (Trnovo-RS), Tomislav Puhalac (Rogatica), Slaviša Mišković (Višegrad), Momčilo Šiljegović (Nevesinje), Milan Radmilović (Gacko), Goran Karadžić (Čajniče), Nenad Abramović (Berkovići) i Vesko Budinčić (Ljubinje) vodeći su u utrci za načelničke pozicije.

Kandidat Koalicije za Našu Kozarsku (SDS-PDP-DNS – SRS) Mile Zlojutro vodi za načelnika Kozarske Dubice, kandidat Pokreta za Gradišku Zoran Latonović za načelnika Gradiške, kandidat Koalicije Zvono Srbac Drago Ćirić za načelnika Srpca, a kandidat Zajedno za Šamac Mirko Lukić za načelnika Šamca. Kandidat Koalicije zajedno za Istočnu Ilidžu (SDS-PDP-SRS VŠ) Predrag Kovač vodi za načelnika Istočne Ilidže, kandidat koalicije Zajedno za Pale (SDS-PDP-NDS-SNS-SRS RS) Miodrag Kovačević vodeći je za poziciju načelnika Pala, a kandidat koalicije Zajedno za Trebinje (SDS-PDP - SRS RS – DP-SNS-SRS VŠ-NDS-PzT) Slavko Vučurević za gradonačelnika Trebinja.
Vodeći kandidati SNSD-a su: Slobodan Gavranović (Banja Luka), Snježana Rajilić (Novi Grad), Milovan Topolović (Laktaši), Milorad Simić (Derventa), Ilija Jovičić (Brod), Borislav Rakić (Vukosavlje), Mladen Krekić (Modriča), Divna Aničić (Mrkonjić Grad), Zoran Stevanović (Zvornik), Radovan Marković (Glamoč), Ljubiša Ćosić (Istočno Novo Sarajevo), Mileva Komlenović (Kalinovik), Miljan Aleksić (Bileća) i  Živojin Jurošević (Milići).

Kandidat SNSD-SP Drago Kovačević vodi za načelnika Petrovca, a kandidat SNSD-SDS Radisav Mašić za načelnika Foče RS.

Kandidati SDP-a koji su na čelnim mjestima u utrci za načelnike su: Jasmin Imamović (Tuzla), Dževad Bećirević (Centar Sarajevo), Armin Halitović, (Bosanska Krupa), Edis Dervišagić (Gradačac), Jasminka Begić (Doboj-Jug), Nusret Helić (Gračanica), Sanel Buljubašić (Srebrenik), Nedžad Zukanović (Ključ), Hasan Muratović (Živinice), Dževad Hadžić (Kalesija) i Ibro Berilo (Trnovo FBiH).

U ime HDZ-a BiH vodeći su: Đuro Topić (Orašje), Mato Zovko (Žepče), Luka Čelan (Livno), Perica Romić (Kupres FBiH), Mladen Mišurić-Ramljak (Kiseljak), Ivan Vukadin (Tomislav-Grad), Branko Bago (Posušje), Ljubo Grizelj (Grude), Miro Kraljević (Široki Brijeg), Nevenko Barbarić (Ljubuški), Ivo Jerkić (Čitluk), Smiljan Vidić (Čapljina), Živko Matuško (Neum) i Stjepan Bošković (Stolac).

Ostali

HDZ 1990 dobitnici su Željko Josić (Domaljevac-Šamac), Jozo Ivančević (Prozor – Rama), Andrija Šimunović (Ravno) i Ilija Nikić (Usora) DNS: Marko Pavić (Prijedor), Dragan Stanar (Oštra Luka) i Vlatko Zrilić (Drvar) SBB: Ibrahim Hadžibajrić (Stari Grad Sarajevo) i Muhamed Ramović (Goražde) Zdravko Miličević NSRB (Kreševo), Jusuf Čavkunović SDU (Kladanj), Milorad Ćirko, Narodna demokratska stranka Šipovo, Neven Idžanović HSP Dobretići, Dušan Šajin, Srpska napredna stranka Jezero, Cazin Nermin Ogrešević A-SDA, Ratko Rajak, SRS Rudo, Miroslav Mavrak DP Istočni Mostar, Edin Behrić Velika Kladuša, nezavisni kandidat, Zlatko Hujić, Bosanski Petrovac, nezavisni kandidat, Ismet Omerović, Sapna nezavisni kandidat i Hasan Ajkunić, Bugojno nezavisni kandidat.


POSLJEDNJE VIJESTI