loader_50x90
loader_50x90
logo
Rubrika: BiH
Nisu to ti Askeri: "Ratovali" smo za malog Arslana 
još 25 min. čitanja
utorak
13. Februar 2018.

Nisu to ti Askeri: "Ratovali" smo za malog Arslana 

U “borbi” koja se odvijala nadomak Zenice trebali su učestvovati i članovi airsoft kluba Asker, za koje Imširović kaže da su odlični momci te da nemaju nikakve veze sa onim sa čime ih povezuju pojedini mediji
Nisu to ti Askeri: "Ratovali" smo za malog Arslana 
/Didier Torche

Airsoft je igra nastala 70-ih godina, pa se proširila na Zapad te zemlje regiona, a u BiH se igra posljednjih 10-ak

Na Zmajevcu kod Zenice u nedjelju je vođena airsoft “bitka” za malog Arslana, dječaka koji se oporavlja od teške operacije mozga, a među “ratnicima” iz nekoliko bh. gradova bila je i ekipa Oslobođenja.

image
Ekipa Oslobođenja na "zadatku"/Didier Torche
image
Učestvuju ljudi raznih zanimanja - doktori, profesori, ekonomisti, trgovci... / Didier Torche

Oprema i obuka

Četrdesetak “boraca” dočekalo nas je u šumi. Zadužili smo opremu (preveliko maskirno odijelo), šljem, pušku, zaštitne naočale, a igrači su se pobrinuli da autorica ovog teksta dobije i zaštitu za lice kako slučajno ne bi zaradila modricu.

image
Sve je, kako i treba, prijavljeno policiji

Prije početka ove adrenalinske zabave prošli smo kratku obuku rukovanja replikom oružja i pucanja u metu, u kojem su nam se pridružila tri pripadnika MUP-a, a koji su, kako to zakon nalaže, obaviješteni o igri, te su stigli da provjere “stanje”. No, ni oni nisu odoljeli pa su probali airsoft oružje, te ispaliti poneki plastični metak (kuglicu).

image
/Didier Torche
image
/Didier Torche

- Svaki naš trening najavimo MUP-u. Kada smo prvi put došli da igramo, obavijestili smo i najbliže komšije, kojima smo dali replike oružja da se uvjere da je sve samo igra, navodi predsjednik Saveza airsoft klubova FBiH Dženis Imširović, koji je već iskusan igrač i koji je koordinirao cijelu “operaciju”.

image
/Didier Torche

- Igra se na poštenje - onaj ko je pogođen, diže crvenu zastavicu. Psovanje i vrijeđanje nije dozvoljeno. Pravo na učešće imaju punoljetne osobe ili stariji tinejdžeri uz pismeni pristanak roditelja, naglasio je Imširović, koji je i predsjednik sportsko-rekreativnog kluba Tvrđava iz Zenice.

image
/Didier Torche
image
/Didier Torche

Oslobođenju je dodjeljeno crvenoj ekipi, a u ekipi žutih našao se, između ostalih, i predstavnik B-Unita iz Živinica, kluba koji je nedavno javno optužen da njihov "amblem plaši neke građane".

image
/Didier Torche

- Većina članova našeg kluba sluša metal muziku i zbog toga je na grbu lobanja sa šljemom, kazao je Amer Dedić, airsofter iz Tuzle koji je, inače, televizijski montažer. Nakon što su timovi upućeni u različite dijelove šume "rat" je mogao da počne.

Sa nama su trebali “ratovati” predstavnici airsoft kluba Asker, koji su u srbijanskim medijima predstavljeni kao selefijska grupa kojom upravlja Naser Orić, a što je on javno negirao.

image
/Didier Torche

- Često igramo s njima. Odlični su momci, akademski obrazovani i garantujem da nemaju nikakve veze s tim s čim ih povezuju, kazao je Imširović i dodao da mu je žao što nisu uspjeli stići. Naime, jedan od njih je na putu, a drugi je bio spriječen porodičnim obavezama.

image
/Didier Torche

U ekipi smo imali nekoliko studenata, zaposlenika KPZ-a iz Zenice, grafičkog dizajnera...

- Ljudi raznih zanimanja su članovi našeg kluba. Imamo doktore medicine, profesore, ekonomiste, trgovce..., navodi Imširović, inače profesor engleskog jezika.

Za malog Arslana

A u “borbi” je bilo potrebno sačuvati crvenu kutiju, te u isto vrijeme pronaći žutu, koju čuvaju protivnici i, naravno, ostati živ.

image
Cilj je sačuvati teritoriju i ostati živ

No, pobjednik zaista nije bitan i ne zato što smo izgubili, već jer su sredstva od kotizacije otišla u humanitarne svrhe sa najboljim željama za mališana koji boluje od tumora na mozgu.